مقالات

علت بوی فاضلاب در آپارتمان و راه حل رفع قطعی آن

اگر مشکل گرفتگی لوله فاضلاب دارید همین حالا تماس بگیرید.

علت بوی فاضلاب در آپارتمان چیست؟ از مهمترین علائم بوی بد در طبقات آپارتمان خرابی سیفون فاضلاب و چربی چسبیده شده به جداره لوله می باشد.

با گذشت زمان و تغییر نحوه زندگی مردم و همچنین تغییر ساختار ساختمان ها از ویلایی به آپارتمان، مشکلات از قبل بیشتر شد.

ازدیاد ساکنین یک آپارتمان و مشترک بودن لوله کشی ها، فاضلاب و .. گرفتگی های لوله فاضلاب و همچنین پر شدن چاه را بیشتر نمود.

امروزه در استان تهران اکثر خانه ها آپارتمانی با تعداد طبقات بسیار زیاد است و مشکلات لوله بازکنی فراوانی هم دارد.

اکثر ساکنین این آپارتمان ها زمانی که با ما تماس می گیرند شکایت اصلی آنها علت بوی فاضلاب در طبقه اول است. تمام این دوستان به اتفاق فکر می کنند که علت اصلی نشت بوی بد فاضلاب از واحدها 1 و 2 طبقه اول می باشد. در صورتی که این دلیل اصلی نیست و تنها یک حدس اشتباه است.

در واقع باید اینطور گفت که چون در ساختمان های کشورمان چاه در پایین ترین سطح ممکن و در زیر آپارتمان است پس اگر نشتی یا مشکلی به وجود آید که سبب ایجاد بوی نامطبوع شود، مسلما اولین جایی که شما آن بو را استشمام خواهید کرد، طبقه اول می باشد. پس نمی توان گفت تمام تقصیر ها گردن ساکنین طبقه اول است.

علت بوی فاضلاب در آپارتمان
علت بوی فاضلاب در آپارتمان

علل اصلی بوی بد فاضلاب در آپارتمان چیست؟

در اینجا علل اصلی پیچیدن بوی فاضلاب در خانه را بصورت تفکیک شده توضیح می دهیم تا با آنها آشنا شوید و پس از بررسی کردن و فهمیدن علت های اصلی، در صورت وجود گرفتگی در لوله، آن را با روش های لوله بازکنی و تخلیه چاه خانگی برطرف نمایید، در غیر این صورت با یک شرکت مناسب تماس بگیرید.

1- گازهای سپتیک: فاضلاب داخل چاه همواره به وسیله باکتری های موجود در حال تجزیه شدن است و این کار سبب تولید گازهایی با نام متان، آمونیاک و… می گردد که به مجموعه این گازها “سپتیک” می گویند. این گازها در غلظت های پایین باعث ایجاد بوی فاضلابی می شوند که گاهی اوقات شما آنها را استشمام می کنید اما در غلظت های بالا می تواند باعث صدمه دیدن به دستگاه تنفسی انسان شوند.

2- نبود آب در شتر گلویی: نقش اصلی شتر گلو یا لوله خمیده در لوله کشی ساختمان ها، جلوگیری از خروج این گازها و رفع بوی زننده فاضلاب می باشد. اما در مواردی به خاطر خشک بودن این لوله گازها از آن خارج می شوند. در واقع اگر در خمیدگی این لوله آب وجود نداشته باشد این اتفاق می افتد. چرا که وجود آب باعث می شود، زمانی که گازها قصد خروج از لوله را دارند، داخل آب حل شوند. پس همواره داخل این لوله آب بریزید.

3- انباشته شدن مواد زائد داخل شتر گلویی: گاهی اوقات خود این شتر گلویی علت بوی فاضلاب در آپارتمان است. چون مواد زائدی که در خمیدگی این لوله جمع می شوند، با گذر زمان به دلیل فاسد بودن باعث نشت بوی فاضلاب می شوند. برای از بین بردن این بو کافی است از فلاش تانک استفاده نمایید.

4- گیر کردن مواد غذایی در لوله آشپزخانه: اکثر خانم ها بدون رعایت کردن نکات کلیدی هنگام شستشو ظروف غذا، خودشان سبب ایجاد این بو می شوند و با شستشوی ظروف روغنی و همچنین وارد کردن مواد غذایی به داخل لوله، باعث می شوند به مرور زمان این مواد در یک جا انباشته شوند و به دلیل فاسد بودن بوی بدی را در محیط پراکنده کنند.

5- کهنه شدن چاه فاضلاب: خوشبختانه با وجود لوله های فاضلابی نصب شده در ساختمان های تهران، کمتر کسی دارای چاه فاضلاب است. اما اگر در خانه چاه فاضلابی دارید، کهنه و قدیمی شدن آن می تواند علت بوی فاضلاب در آپارتمان باشد.

6- پر شدن چاه فاضلاب: چاه های فاضلاب ساختمان های کشورمان همانطور که گفته شد در زیر ساختمان است و چون درب این چاه ها فاصله زیادی از سطح زمین دارد پس تشخیص پر شدن آن کار هر کسی نیست و نیاز به متخصص دارد تا با دستگاه این کار را انجام دهد. اگر هیچ یک از این موارد، دلیل اصلی نشت بوی بد فاضلاب در منزلتان نیست، بهتر است از یک شرکت تخلیه چاه بخواهید چاه فاضلاب ساختمانتان را بررسی نماید.

7- نشت چاه فاضلاب: گاهی اوقات پر شدن چاه و همچنین تخلیه نکردن آن سبب ایجاد بوی نامطبوع می گردد.

در همین زمینه بخوانید: 10 روش آسان و فوری لوله بازکنی خانگی

4 ترفند برای از بین بردن بوی بد فاضلاب

تا اینجا با علت بوی فاضلاب در آپارتمان آشنا شدیم. حالا در ادامه به 4 ترفند عالی برای از بین بردن بوی بد فاضلاب آشنا خواهید شد. از این ترفندها خود ما هم استفاده کرده ایم و واقعا می توانند بوی بد فاضلاب را از بین ببرند. پس دقیقا مانند توضیحات عمل کنید تا از شر بوهای ایجاد شده خلاص شوید.

رفع بوی بد فاضلاب با آب، سرکه و جوش شیرین

این مواد یک محلول بسیار قوی را ایجاد می کنند که قادر هست بوی بد را از بین ببرد. برای ساخت آن مواد زیر را آماده نمایید:

  • 1 پیمانه جوش شیرین
  • 1 پیمانه سرکه
  • آب گرم به مقدار لازم ( بهتر است برای نتیجه گرفتن از آب جوش استفاده کنید)

ابتدا جوش شیرین را در ظرف بریزید، سپس سرکه و آب را به آن اضافه کنید. در این هنگام یک واکنش شیمیایی به همراه گرما رخ می دهد، اصلا نگران نباشید و فقط سریعا محلول را وارد لوله فاضلاب نمایید. در نظر داشته باشید که این محلول علاوه بر از بین بردن قطعی بوی فاضلاب، می تواند روشی خانگی برای لوله بازکنی فوری نیز باشد.

از این محلول می توانید برای توالت و حمام نیز استفاده نمایید. فقط دقت کنید که بعد از ریختن آن داخل لوله تا چند ساعت هیچ گونه آبی وارد لوله نکنید و به آن زمان دهید.

علت بوی فاضلاب در آپارتمان
علت بوی فاضلاب در آپارتمان

نمک، یخ و لیمو محلول از بین برنده بوی فاضلاب

در حقیقت شما با استفاده از این روش می توانید مواد فاسدی را که در لوله گیر کرده اند را از بین ببرید. یخ های تکه تکه شده را به اطراف لوله فاضلاب ریخته، سپس 1 تا 2 پیمانه نمک را داخل لوله بریزید. از پوست لیمو هم برای معطر کردن لوله استفاده کنید.

علت بوی فاضلاب در آپارتمان
علت بوی فاضلاب در آپارتمان

آب و مخمر نان حذف کننده بوی بد فاضلاب

شاید باور کردنی نباشد که فقط مقداری مخمر نان به همراه آب می تواند بوی بد فاضلاب را از بین ببرد اما نتایجی که از این ترکیب به دست آمده بسیار عالی بوده، پس تردید نکنید و آن را امتحان نمایید.

یک بسته مخمر نان را در آب جوش آمده بریزید و مقداری زمان دهید تا حل شود. سپس آن را داخل لوله بریزید و اجازه دهید تمام شب بماند. همین کار را می توانید در آشپزخانه، توالت و حمام انجام دهید.

علت بوی فاضلاب در آپارتمان
علت بوی فاضلاب در آپارتمان

جوش شیرین و سرکه سفید

شاید شبیه به روش اول باشد اما با فرآیندی متفاوت! ابتدا مقداری جوش شیرین (1 پیمانه) را داخل لوله بریزید. سپس سرکه سفید را داخل ظرف کوچکی ریخته و آن را اضافه نمایید. بعد از 15 دقیقه کمی آب جوش به لوله بریزید.

علت بوی فاضلاب در آپارتمان
علت بوی فاضلاب در آپارتمان
تمام روش هایی که تاکنون کارساز بوده را توضیح دادیم. امیدواریم با استفاده از این روش ها موفق به رفع بوی بد فاضلاب شوید. اگر روشی بهتر را سراغ دارید حتما از طریق بخش نظرات همین مقاله آن را با ما در میان بگذارید. یا اگر مشکلی در استفاده از روش های گفته شده دارید از کارشناسان سرویس لوله بپرسید.
علت بوی فاضلاب در آپارتمان و راه حل رفع قطعی آن
4.8 (96.67%) 12 vote[s]
برچسب ها

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام چند وقت پیش با دفتر شما تماس گرفتیم که برای رفع بوی بد فاضلاب سرویسکار بفرستید تا مشکل رو برطرف کنن.
    واقعا دستتون درد نکنه. اقایی که اومده بود هم خوش اخلاق بود و هم خیلی تمیز کار کرد. اصلا خونمون کثیف نشد و من واقعا ازتون تشکر میکنم و خسته نباشید میگم بهتون.
    امیدوارم موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + چهار =

تماس با سرویس لوله

۰۹۱۹۴۳۵۳۲۳۰

بستن