مقالات

چگونه گرفتگی توالت را باز کنیم؟

چگونه گرفتگی توالت را باز کنیم؟ روش های رفع گرفتگی توالت فرنگی و رفع گرفتگی توالت ایرانی چگونه است؟ این ها سوالاتی است که کاربران وبسایت سرویس لوله از ما میپرسند و امروز میخواهیم به آنها پاسخ دهیم.

تعداد کمی از مشکلات به اندازه گرفتگی توالت یا سر ریز شدن فاضلاب و کثیف شدن کف سرویس بهداشتی اعصاب خورد کن هستند. اما در حالی که رفع گرفتگی توالت نیاز به یک اقدام سریع دارد و هیچ موقع هم هشداری برای مسدود شدن لوله های فاضلابی آن نیست، با این حال باز کردن توالت فرنگی و ایرانی بسیار آسان است.

بیشتر گرفتگی ها با استفاده از تلمبه پلاستیکی قابل رفع هستند، مشروط بر اینکه از نوع مناسب آن استفاده کنید. برای گرفتگی های واقعا سخت مثل گیر کردن اشیا درون چاه توالت بهترین ابزار استفاده از دیلم می باشد.

دلیل گرفتگی چاه توالت چیست؟

دلیل گرفتگی های چاه توالت معمولا فورا مشخص نمیشود. چون هر کاسه توالت و سیستم های لوله کشی ساختمان ها با یک پیکربندی خاص و سیفون های متفاوت ساخته شده اند.

سیفون ها یا تله های فاضلابی که معمولا آنها را شتر گلویی نام میبریم در واقع تله ای برای جلوگیری از خروج گاز های فاضلابی به فضای خانه هستند.

اما همین مسیر خمیده می تواند هنگام افتادن جسم در توالت آنها را به دام بیندازد. اجسامی مثل گوشی موبایل، ساعت، اسباب بازی، اسپری، طلا و غیره.

گرفتگی های دیگری هم وجود دارد که بیشتر آنها می تواند گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع، گرفتگی توالت با دستمال کاغذی و مواردی شبیه به اینها باشد.

بیشتر گرفتگی ها را می توان با یک تلمبه باز کرد. مشروط به اینکه گرفتگی سطحی باشد تا بتوان با تلمبه آن را باز کرد. در غیر این صورت باید حتما با لوله بازکنی تماس بگیرید.

رفع گرفتگی توالت با تلمبه لوله بازکن

چگونه گرفتگی توالت را باز کنیم

در بیشتر موارد می توان با استفاده صحیح از یک تلمبه، گرفتگی توالت فرنگی با مدفوع را باز کرد، اما نه با هر تلمبه لوله بازکنی!

دو نوع متفاوت از تلمبه لوله بازکن خانگی وجود دارد. نوع اول، تلمبه ای که کاسه پلاستیکی به همراه لبه های تخت دارد. این ابزار معمولا مناسب سینک، وان و کفشور حمام می باشد.

نوع دوم، تلمبه مخصوص توالت است و به آن تلمبه لوله بازکن توالت می گویند. این تلمبه دارای طراحی خاصی است که دقیقا درون لوله ورودی فاضلاب توالت قرار بگیرید تا آن را مهر و موم کند و اجازه ندهد هوایی وارد یا خارج شود.

 1. در صورت نیاز درون کاسه توالت آب بریزید تا تقریبا نیمی از آن پر شود. مقداری آب برای مهر و موم کردن تلمبه در اطراف لوله توالت لازم است.
 2. مطمئن شوید که قسمت پلاستیکی تلمبه کاملا روی لوله یا داخل آن قرار گرفته باشد.
 3. تلمبه را کمی با زاویه پایین بیاورید تا قسمت داخلی آن پر از آب شود. این کار باعث می شود تا قدرت تلمبه زنی افزایش پیدا کند.
 4. فشار روی تلمبه شروع کنید و سعی کنید با قدرت بالا به تلمبه فشار بیاورید و در همین حین مطمئن شوید که تلمبه کاملا روی سوراخ قرار گرفته است.
 5. زمانی که تلمبه بالا و پایین می شود، با استفاده از فشار گرفتگی کمی رفع خواهد شد.
 6. پس از 5 الی 10 بار تلمبه زدن، آن را از توالت بیرون بکشید. اگر آب تخلیه شد یعنی شما گرفتگی را باز کرده اید.
 7. در آخر توالت را شستشو دهید و اگر در این مرحله دیدید که توالت در حال پر شدن و یا سر ریز شدن است دست نگه دارید. تلمبه زنی را ادامه دهید تا گرفتگی برطرف شود.

رفع گرفتگی توالت با دیلم

چگونه گرفتگی توالت را باز کنیم

دیلم یک دستگیره شامل یک کابل که از طریق لوله ای توخالی به پایین هدایت می شود با یک زانویی که یک محافظ لاستیکی از آن حفاظت می کند.

در قسمت بالای دیلم یک دسته پلاستیکی متصل شده است. این دستگاه مخصوصا برای توالت ها طراحی شده چون قسمت پلاستیکی آن مانع از آسیب زدن به کاسه توالت فرنگی یا ایرانی می شود.

به یاد داشته باشید که هرگز سرخود از فنرهای دستی استفاده نکنید چون این فنرها در صورت استفاده غیر حرفه ای میتواند به کاسه توالت آسیب بزند.
 1. سیم کابل را طوری بیرون بکشید که سر کابل در انتهای لوله دیلم قرار بگیرد.
 2. دیلم را درون چاه توالت قرار دهید به طوری که قسمت پلاستیکی داخل سوراخ باشد و انتهای کابل به دهانه تخلیه فاضلاب برسد.
 3. در حالی که به تدریج کابل را به داخل توالت فشار می دهید، دیلم را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. بهتر است برای از بین بردن گرفتگی جهت چرخاندن را گاهی اوقات تغییر دهید.
 4. پس از انجام کار، به آرامی دیلم را از کاسه خارج کنید به طوری که آسیبی به کاسه نزند.
 5. در مرحله آخر فلاش را فشار دهید تا توالت شسته شود.

چه موقع باید با شرکت لوله بازکنی تماس بگیرید؟

اگر تلمبه و دیلم نتواند گرفتگی توالت را باز کند، شما نیاز به شرکت لوله بازکنی دارید تا از یک فرد متخصص با دستگاه های پیشرفته استفاده کنید. چون احتمال گرفتگی به انداه ای سخت و شدید است که ابزار دستی گرفتگی را باز نخواهد کرد.

همچنین اگر دیدید که پس از گرفتگی توالت شما به قسمت های زیرین ساختمان نم پس میدهد یا آب سرریز شده حتما باید از لوله بازکن حرفه ای استفاده کنید.

برای اینکار می توانید با شرکت سرویس لوله که شماره کارشناسان ما در سایت درج شده تماس بگیرید تا سریعا و با تعرفه اتحادیه، توالت منزل شما را باز کنند.

جلوگیری از گرفتگی توالت

موثرترین روش برای رفع گرفتگی توالت، جلوگیری از گرفتگی و مسدود شدن آن است.

 • بهتر است استفاده از دستمال کاغذی را محدود کنید. چرا که انداختن دستمال کاغذی در توالت می تواند به سرعت باعث گرفتگی شود.
 • از انداختن مواد اضافه مانند نوار بهداشتی به داخل توالت یا خلال دندان و موادی شبیه به این ها خودداری کنید.
 • از انداختن اشیا به داخل توالت توسط کودکان جلوگیری کنید.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس شبانه روزی - ۰۹۲۱۸۸۳۹۲۶۳