مقالات

7 نوع از رایج ترین انواع لوله فاضلاب

لوله های فاضلابی انواع مختلفی دارند که در این مقاله 7 مورد از انواع لوله فاضلاب که کاربرد زیادی دارند و در صنایع مختلف و حتی بعضی ساختمان های مسکونی از آنها استفاده می شود معرفی شده است.

در هر ساختمانی سیستم های لوله کشی طراحی شده اند که به اهداف اولیه زیر عمل می کنند:

 • تامین آب در هر جای ساختمان
 • دفع باران در پشت بام
 • دفع آب از توالت، حمام، آشپزخانه و …
 • دفع فاضلاب از ساختمان

انواع لوله فاضلاب که در ساخت و ساز از آنها استفاده می شود به شرح زیر است:

 1. ﻟﻮﻟﻪ فاضلاب ﺁﺯﺑﺴﺖ ﺳﯿﻤﺎﻥ
 2. فاضلاب آجری
 3. لوله فاضلاب سیمان فیبر
 4. لوله فاضلاب چدن (CI)
 5. لوله استیل فاضلاب
 6. لوله فاضلاب پلاستیکی یا PVC
 7. لوله فاضلاب بتنی

انواع لوله فاضلاب

انواع لوله فاضلاب
انواع لوله فاضلاب

1- لوله فاضلاب آزبست سیمان (AC)

همانطور که از نامش پیداست، این نوع لوله فاضلاب ترکیبی از فیبرهای آزبست و سیمان می باشد. این لوله دفع فاضلاب شهری و گند آب ها را بسیار آسان می کند. سطح داخلی لوله صاف است و باعث می شود، مواد سخت به دیواره نچسبند. این ویژگی همچنین سبب می شود که ظرفیت جریان و مقاوت در برابر خوردگی افزایش یابد.

2- فاضلاب های آجری

این نوع لوله فاضلاب برای ساخت و سازهای فاضلاب در مقیاس وسیع استفاده می شود. با این حال به کار بردن چنین لوله هایی نیاز به کار زیادی دارد و به همین خاطر افراد کمی از آن استفاده می کنند.

این لوله مستعد تغییر شکل است و می تواند نشت و آسیب های دیگر را در یک چشم به هم زدن به کل ساختمان منتقل کند.

3- لوله فاضلاب سیمان فیبر

لوله های فاضلاب سیمان فیبر دارای ترکیبی از ویژگی های بتن و فیبر های غیر آلی هستند. این نوع لوله طول عمر 50 تا 70 سال را با توجه به نگهداری مناسب دارد. همچنین یکی دیگر از ویژگی های این لوله مقاومت بالا در برابر دمای نوسان ناشی از تغییر واکنش های شیمیایی است و دارای سیستم ظرفیت نگهداری پایدار می باشد.

4- لوله فاضلاب چدن (CI)

لوله فاصلاب چدنی با دوام بالا به وسیله فلز ساخته شده اند. این لوله ها دارای مقاومت زیاد نسبت به فشار و درجه حرارت متغیر در داخل هستند.

5- لوله فاضلاب استیل

این لوله فاضلاب از مواد سبک برای نصب آسان ساخته شده است. با این حال، وزن سبک لوله به عنوان یکی از معایب محسوب می شود. این ویژگی ظرفیت انتقال مایعات را کاهش می دهد.

6- لوله فاضلاب پلاستیکی یا PVC

لوله های پلاستیکی یا PVC معمولا به دلیل ویژگی های ضد خوردگی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها سبک هستند و به طور کلی از مواد پلاستیکی و ترکیبات تشکیل شده است. با این حال این لوله ها در برابر حرارت مقاوم نیستند که آنها را برای استفاده در محیط های گرم و اسیدی غیر قابل استفاده می کند. چون در این محیط ها لوله فاضلاب پلاستیکی یا PVC تغییر شکل می دهند.

7- لوله فاضلاب بتنی

این یک لوله سازگار با محیط زیست است که ساختار قدرتمندی دارد. استحکام ساختاری چشمگیر آن، لوله را با دوام کرده و سبب شده در بسیاری از محیط ها استفاده شود. ویژگی خاص آن عبارتند از: مقاومت بالا در برابر تغییر دما، خوردگی، فشار و وزن زیاد و ثابت شده است که این لوله مقاوت بالایی در طی چندین سال استفاده داشته است.

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
لوله بازکنی و تخلیه چاه تهران - شماره مستقیم لوله بازکن شبانه روزی ۰۹۲۱۸۸۳۹۲۶۳
+