آموزش تعمیرات لوله کشیمقالات

رفع صدای لرزش و تق تق لوله آب

صدای لرزش داخل لوله آب از چیست؟ آیا هنگام بستن شیر آب صدای تق تق و یا عجیب از لوله آب می شنوید؟ در اینجا علت ایجاد این نویز و روش رفع آن را توضیح داده ایم.

آیا همیشه هنگام فلاش توالت، دوش گرفتن یا استفاده از شیر آب، صدای لرزش یا تق تق می شنوید؟

علاوه بر اینکه صدای لوله آب آزار دهنده و یک مزاحم است، این اتفاق میتواند به لوله کشی آب شما آسیب برساند و طول عمر لوله و اتصالات آن را کم کند!

این صدا با نام لاتین “water hammer” نامیده می شود و معادل فارسی آن چکش آب یا ضربه قوچی است.

بیایید بررسی کنیم که چرا این اتفاق می افتد و چگونه می توانید آن را برطرف کنید.

علت صدای لوله آب چیست؟

چکش آبی یا ضربه چکشی آب چیست و چرا به وجود می آید؟

برای درک بهتر “چکش آب” و علت صدای لوله های آب بهتر است مثالی در مورد قطار بزنیم.

خوب به حرکت قطار فکر کنید، با سرعت تمام در حال حرکت است و ناگهان تخته سنگی روی ریل می افتد و قطار با تمام قدرت به آن برخورد می کند. و این اتفاق باعث می شود هر واگن قطار به واگن جلویی خود برخورد کند و لرزش شدیدی را به وجود آورد.

این مشابه آنچه در داخل لوله آب اتفاق می افتد می باشد اما با مقیاس بسیار کوچکتر!

هنگامی که شیر اب را باز می کنید، آب با تمام سرعت در لوله جریان پیدا می کند، اما هنگامی که ناگهان شیر آب را می بندید، باعث برخورد آب به شیر می شوید و اتفاقی شبیه به واگن های قطار رخ می دهد.

این باعث ایجاد صدای لرزش لوله آب می شود و گاهی اوقات سبب می شود لوله در برابر دیوار شبیه چکش عمل کند و با فشار زیاد به آن برخورد نماید.

چگونه صدای داخل لوله آب را از بین ببریم؟

رفع صدای تق تق آب یا لرزش آن بستگی زمان و نحوه ساخت ساختمان شما دارد.

اگر خانه شما قدیمی است:

در ساختمان های قدیمی از بازدارنده ها استفاده میشده که با فشرده شدن هوا از ضربه شوک و چکشی مانند آب جلوگیری میشد. اما نصب این وسیله تاثیر زیادی نداشت چون لرزش از شیر آب شروع شده و به همه قسمت های لوله کشی آب سرایت می کند.

علاوه بر این نوعی اتصال دیگر وجود دارد که مانند عایق صوتی لوله آب عمل می کند و شبیه به “T” است. این وسیله هم با فشار هوا کار می کند ولی مقداری از فضای اتصال T شکل با آب پر می شود و عملکرد آن را ناکارآمد مینماید.

اما در خانه های جدید بهترین روش استفاده از اتصال بازدارنده زیر می باشد.

یک راه حل ساده برای رفع صدای لوله آب

رفع صدای لوله آب با نصب بازدارنده چکش آب

با پیشرفت علم در حال حاضر نوعی اتصال به عنوان بازدارنده ضربه چکشی آب توسط شرکت های داخلی و خارجی تولید شده که می توانید از آنها استفاده نمایید.

این وسیله برخلاف اتصال T شکل، دارای محفظه ای نیست که آب در آن جمع شود. به همین دلیل عملکرد بسیار خوبی دارد و میتواند ضربه چکشی آب را مهار کند. این عملکرد به خاطر یک پیستون است که با اورینگ آب بندی شده و مانع تماس مستقیم آب با هوا می شود.

4.5/5 - (6 امتیاز)

5 دیدگاه

    1. سلام این کار شما نیست باید از یک متخصص لوله کش کمک بگیرید تا کار رو براتون انجام بده
      اسمش چکش آبی هستش.

  1. سلام وقتی پکیج را روشن میکنیم از جعبه تقسیم لوله های رادیاتور جایی که لوله ها به کل ساختمان تقسیم میشود لوله ها شروع به صداکردن(تق تق ریز و مداوم)میکنند و زمانی که پکیج قطع میشود این صدا هم قطع میشود یعنی زمان کار کردن پکیج این صدا ایجاد میشود و مخصوصا هنگام شب باعث بهم زدن آرامش خواب ما میشود مخصوصا پاییز زمستان که پکیج تا صبح کار میکند این مشکل اعصاب خوردکنی چند برابر میشه ، این جعبه تقسیم درآشپزخانه و پشت اتاق خواب قرار گرفته، اگه امکان داره راهنمایی کنید،تشکراز لطف شما

  2. چند وقتی هست لوله های ما هم صدا میده و میلرزه موندیم از این شیری که گفتید نصب کنیم مشکل حل میشه یا خیر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا