مقالات

روش های آسان و فوری برای رفع گرفتگی لوله توالت

برای لوله بازکنی، تخلیه چاه و رفع بوی بد تضمینی همین حالا تماس بگیرید.

برای رفع گرفتگی لوله توالت فرنگی و توالت ایرانی روش های آسان و فوری بسیار زیادی هست که امروز قرار است بهترین راه حل ها را به شما آموزش دهیم. با خواندن این مقاله می توانید دستشویی گرفته شده را باز کنید. با سرویس لوله شرکت لوله بازکنی و تخلیه چاه همراه باشید تا دستشویی ایرانی و خارجی که لوله فاضلاب آن گرفته شده را بتوانید خودتان در خانه باز کنید.

علت گرفتگی لوله توالت چیست؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از استفاده از سرویس بهداشتی ایرانی یا خارجی با صحنه ای ترسناک و گاها خجالت آور مواجه شوید. صحنه ای که می تواند هر کسی را دستپاچه کند، مخصوصا اگر در خانه خودش نبوده و جایی مهمان باشد.

گرفتگی لوله توالت و بالا آمدن آب و فضولات واقعا یک حادثه ترسناک است که ادم را مجبور می کند در کوتاه ترین زمان ممکن راه حلی بی نظیر پیدا کند تا کسی او را در آن موقعیت نبیند.

اما قبل از پیدا کردن روشی برای رفع گرفتگی لوله دستشویی باید ابتدا علت گرفتگی لوله توالت را پیدا کرد. علت این گرفتگی ها می تواند به دلایل زیر باشد که تمامی آنها راه حل آسان و فوری دارند. در ادامه قرار است بصورت کامل 7 روش را آموزش دهیم تا خودتان دست به کار شوید و مشکل را برطرف نمایید.

رفع گرفتگی لوله توالت
رفع گرفتگی لوله توالت

دلایل گرفتگی لوله فاضلاب

 • ورود هر گونه شی به داخل لوله (در توالت ها معمولا دستمال کاغذی)
 • سخت و سفت شدن فضولات مانده در لوله فاضلاب
 • مواد چربی
 • موهای زائد
 • رسوب

این 5 مورد از اصلی ترین دلایل گرفتگی لوله فاضلاب هستند. در توالت های فرنگی بیشتر مردم پس از استفاده از دستمال کاغذی آن را به داخل کاسه انداخته و با کشیدن فلاش تانک سعی در خارج کردن آن از طریق لوله دارند که همین امر پس از مدتی باعث گرفتگی لوله خواهد شد. اما تمامی این مشکلات راه حل خود را دارند.

برای پیشگیری از به وجود آمدن چنین مشکلاتی باید در استفاده از سرویس بهداشتی، حمام و سایر مکان هایی که دارای لوله فاضلاب مثل آشپزخانه هستند دقت داشته باشید تا شی، روغن، مو و … وارد لوله نشوند.

راه حل های فوری برای رفع گرفتگی لوله توالت فرنگی و ایرانی

هنگام استفاده از این روش ها به خصوص محلول های شیمیایی حتما موارد ایمنی را رعایت کنید مثل پوشیدن دستکش مخصوص، ماسک، عینک و … که همگی برای حفاظت از جان شما هستند. (اگر در مهمانی هستید، یکی از روش هایی که امکان استفاده دارد را امتحان کنید).

1- بازکردن لوله توالت با تلمبه دستی

برای باز کردن چاه دستشویی به وسیله تلمبه لاستیکی مراحل زیر را به درستی انجام دهید:

1- از سر ریز شدن توالت جلوگیری نمایید، (اگر یکبار از فلاش تانک استفاده کردید و دیدید که آب پایین نمی رود به هیچ وجه برای بار دوم فلاش تانک را نکشید).

2- اطراف کاسه را با استفاده از روزنامه یا کاغذهای باطله خوب بپوشانید، چون هنگام باز کردن لوله توالت ممکن است فضولات به خارج از کاسه بپاشد.

3- تلمبه دستی باکیفیت انتخاب کنید. تلمبه هایی که وزن سنگینی دارند و هنگام قرار دادن در ورودی لوله بصورت لب به لب قرار می گیرند بهترین گزینه هستند.

4- تلمبه را وارد کاسه کنید، به طوری که کل سوراخ را بپوشاند. تلمبه باید به صورتی در کاسه قرار گیرد که آب تا بالای لاستیک آن بیاید. اگر آبی در کاسه نیست حتما با ریختن آب مانع از خروج هوا شوید. در این مرحله ابتدا یکبار تلمبه را به پایین فشار دهید تا هوای آن گرفته شود. بعد از آن تا 15 الی 20 بار تلمبه را بالا و پایین کنید. اگر جسم سختی داخل لوله گیر کرده باشد، این کار باید بیشتر صورت گیرد.

5- در آخر فلاش تانک را بکشید تا هر گونه فضولاتی داخل لوله مانده خارج شود.

رفع گرفتگی لوله توالت
رفع گرفتگی لوله توالت

2- استفاده از محلول لوله بازکنی خانگی برای باز کردن لوله دستشویی

استفاده از روش لوله بازکنی خانگی برای زمانی است که احتمال می دهید، گرفتگی لوله توالت سخت نیست. در این حالت ترکیب زیر را برای ساخت محلول لوله باز کن توالت آماده کنید:

 • آب گرم
 • سرکه
 • جوش شیرین

سپس طبق مراحل زیر جهت باز کردن لوله فاضلاب عمل نمایید:

 1. ابتدا یک کتری آب را گرم کنید. بهتر است آب در حالت جوش باشد تا بهترین علکرد را داشته باشد.
 2. یک پیمانه جوش شیرین و 2 پیمانه سرکه را داخل کاسه بریزید.
 3. آب را به آرامی به محلول اضافه کنید.
 4. اجازه دهید یک شب بگذرد و فردا صبح برای رفع عامل مسدود کننده از فلاش تانک استفاده کنید. اگر آب در کاسه جمع نشد، به این معنی است که به خوبی موفق به رفع گرفتگی لوله توالت شده اید.
رفع گرفتگی لوله توالت
رفع گرفتگی لوله توالت

3- رفع گرفتگی لوله فاضلاب توالت با آنزیم

اگر علت اصلی گرفتگی لوله دستشویی ارگانیک است، بهتر است از آنزیم استفاده شود.

برای اینکار از فروشگاه های معتبر بهترین محلول را که از چندین آنزیم تهیه شده و مخصوص رفع گرفتگی لوله فاضلاب است خرید نمایید.

در قسمت نحوه استفاده از محلول نوشته شده که نحوه استفاده به چه صورت است، چه میزان باید آنزیم داخل کاسه توالت بریزید و چه مدت صبر کنید تا لوله باز شود.

رفع گرفتگی لوله توالت
رفع گرفتگی لوله توالت

در همین زمینه بخوانید: 10 روش آسان و فوری لوله بازکنی خانگی

4- برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب دستشویی قلاب آهنی دستی بسازید!

یک آویز لباس را کاملا صاف کنید و انتهای آن را به وسیله انبر به شکل قلاب درآورید. سپس به همان انتها که شبیه به قلاب شده مقداری پارچه ببندید و با چسب نواری به خوبی سفت کنید تا سیم صدمه ای به لوله نزند.

یک دستکش بپوشید و سیم را داخل لوله ببرید. آن را به خوبی عقب و جلو بکشید و برای نتیجه گرفتن به شکل دورانی بچرخانید تا هر گونه فضولاتی که سبب گرفتگی شده را برطرف نماید.

در آخر فلاش تانک را بکشید تا همه چیز خارج شود.

رفع گرفتگی لوله توالت
رفع گرفتگی لوله توالت

5- لوله بازکنی و تخلیه چاه به وسیله جاروبرقی

حتما دقت کنید که برای انجام این کار به جاروبرقی تر نیاز دارید تا بتواند با آب تماس داشته باشد.

 • ابتدا آب داخل کاسه توالت را با استفاده از جاروبرقی تر خالی کنید.
 • سپس لوله جاروبرقی را وارد کاسه کنید.
 • در همین حالت با استفاده از یک پارچه یا حوله اطرف سوراخ را به خوبی بپوشانید تا هوایی وارد یا خارج نشود.
 • حالا جارو برقی را روشن کنید تا با مکش بتوانید عامل انسداد را رفع نماید.
رفع گرفتگی لوله توالت
رفع گرفتگی لوله توالت

6- لوله بازکنی با فنر دستی

برای انجام این کار نیاز به فنر لوله بازکنی دستی دارید. میتوانید از فروشگاه بخرید یا از آشنایی آن را قرض بگیرید. پیشنهاد میشود حتما یک فنر دستی تهیه کنید و در خانه داشته باشید چون بسیار ابزار کارآمدی است و می تواند در بروز چنین مشکلاتی شما را کمک کند.

یک دستکش بپوشید و سر فنر را وارد لوله کنید. انقدر فنر دستی را به پایین فشار دهید تا به محل انسداد برخورد کند. حالا باید فنر را آنقدر جلو و عقب ببرید و بچرخانید تا عامل انسداد خورد شود و به تکه های کوچک تبدیل گردد.

چرخش فنر باید برعکس عقربه های ساعت باشد. این کار را تا دقایقی انجام دهید تا مشکل به کل حل شود. در آخر از فلاش تانک برای پاکسازی استفاده نمایید.

رفع گرفتگی لوله توالت
رفع گرفتگی لوله توالت

7- رفع انسداد لوله با محلول چاه باز کن شیمیایی

اگر روش های قبلی جواب نداد و اگر هم نمی خواهید تا این مرحله از خدمات لوله بازکنی تخصصی استفاده نمایید، می توانید محلول های قوی به کار ببرید. اما توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از محلول های شیمیایی بسیار قوی و اسید ها خود یک عامل اصلی برای خراب شدن لوله فاضلاب می باشد.

 • یک محلول چاه باز کن قوی از فروشگاه تهیه کنید.
 • طبق دستور العمل، مقدار مشخص شده را درون کاسه دستشویی بریزید.
 • اگر توالت فرنگی است دریچه آن را ببندید تا گازهای به وجود آمده به بیرون سرایت نکند.
 • اگر توالت ایرانی است، می توانید برای جلوگیری از پخش شدن گازهای سمی، از یک صفحه فلزی یا چوبی برای پوشش کاسه استفاده کنید.
رفع گرفتگی لوله توالت
رفع گرفتگی لوله توالت

تمامی روش های گفته شده برای رفع گرفتگی لوله توالت ایرانی و فرنگی تست شده هستند. امیدواریم با این راه حل ها بتوانید مشکل خود را حل کنید. در صورت داشتن راه حل مناسب تر حتما آن را از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید. یا در صورت بروز هر گونه مشکل با کارشناسان سرویس لوله حتما تماس بگیرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

18 دیدگاه

  1. سلام بله برس هم خوبه ولی باید از برسی استفاده کنید که کیفیت خوبی داشته باشه و حین استفاده کردن سر برس کنده نشه و داخل لوله نیوفته که تو این شرایط باید حتما از سرویسکار لوله بازکنی استفاده کنید.

 1. اقا دمتون گرم روش هایی که اموزش دادید خیلی خوب بودن.
  با راه حل دوم تونستم توالت خونمون رو باز کنم دیگه از لوله بازکنی توالت شزکت ها استفاده نکنم.

  1. سلام سامان جان خوشحالیم که تونستیم کمی از هزینه هاتون کم کنیم. موفق و پیروز باشید.

 2. سلام اگه با این روش ها نشه توالت فرنگی رو باز کرد چیکار باید کرد؟
  توالتمون اب چاهش زده بالا نمیدونیم چیکار باید بکنیم. لطفا کمکمون کنید ما تو ایت الله کاشانی هستیم.

  1. سلام خانم حسینی
   این روش ها برای گرفتگی های توالت که سطحی و شدید نیستند مناسب هست.
   اگه گرفتی فاضلاب دستشویی شدید دارید و آب چاه توالت بالا زده حتما باید از سرویسکاران ما استفاده کنید. با شماره داخل سایت تماس بگیرید و درخواست اعزام سرویسکار بدید. هر کجای تهران که باشید در کوتاه ترین زمان ممکن مشکلتون رو تضمینی رفع می کنیم.

 3. سلا دمتون گرم حرف نداشت اموزش هایی که برای رفع گرفتگی توالت گذاشتید. من که لوله توالت فرنگی و ایرانی منزلمون رو با این راه کارها باز کردم.

 4. سلام
  ببخشید چاه توالت ما فک کنم با دستمال کاغذی گرفته شده.فرنگی نیس ایرانیه
  بهترین روش واسه بازکردن چاه کدومه؟

  1. سلام بهترین روش برای باز کردن گرفتگی توالت با دستمال کاغذی فقط لوله بازکنی با فنر برقی هست چون استفاده از اسید میتونه به لوله هاتون آسیب بزنه و حتی سوراخشون کنه. اگه تهران تشریف دارید با شماره داخل سایت تماس بگیرید.

 5. سلام، تمامی روش ها خوب و عالی، فقط یک نکته اینکه همونطور ابتدای متن خودتون فرمودید تو مهمانی و خونه ی مردم کدوم روش انجام بشه؟!!!!چوب لباسی بگیریم ازشون ؟😂
  ممنون بابت مطالب آموزنده

  1. سلام این مورد رو میتونید با استفاده از تلمبه لوله بازکن انجام بدید. تمامی روش ها صرفا برای منزل شخصی خودتون نیست همونطور که خودتون گفتید امکان داره تو مهمونی باشید و این روش درست رو باید با تصمیم خودتون امتحان کنید.

  1. سلام نه
   باید با ابزار مخصوص شی رو خارج کرد و یا اگر سیفون رو رد کرده باشه باید فنر زده بشه وگرنه لوله میگیره.

 6. سلام ببخشید من تو توالت ایرانی خاک گربه ریختم و حالا لوله بسته شده، همه روش های شما رو هم امتحان کردم، نشد، راه دیگه ای نیست که بشه انجامش داد، امکان اینکه لوله باز کن بیاد هم نیست متاسفانه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
لوله بازکنی و تخلیه چاه تهران - اعزام سرویسکار فوری - خدمات شبانه روزی
+
بستن