سوسکمقالات

سوسک فاضلاب – هر آنچه باید در مورد سوسک فاضلاب بدانید

سوسک فاضلاب از کجا می آید؟ آیا سوسک های فاضلابی فوایدی دارند یا برای انسان خطرناک هستند؟ راه های کشتنشان چیست؟ هر آنچه در مورد این حشرات باید بدانید در این مطلب نوشته شده است.

سوسک فاضلاب حشره ای چندش آور که آرامش خانه را به هم می زند. راه های زیادی برای از بین بردن سوسک فاضلاب وجود دارد اما باید اول بدانید که از کجا می آیند تا سپس بهترین راه مبارزه با سوسک های فاضلابی را پیدا کنید.

لیست موضوعات سوسک فاضلاب:

سوسک فاضلاب

سوسک فاضلاب در ویکی پدیا اینگونه توضیح داده شده که سوسک ها گونه های بسیار زیادی دارند و اغلب مردم سوسک فاضلاب یا حمام را که نام لاتینشان cockroachs می باشد با سوسک های Beetles اشتباه می گیرند. جالب است بدانید که نام اصلی سوسک ها سوسری است و سوسک یک نام کلی برای تمام گونه هاست.

در واقع سوسک های Beetles بر روی بال های خود قاب دارند و برای پرواز ابتدا باید آن را باز کنند تا بتوانند پرواز نمایند. اما سوسک های فاضلابی به انگلیسی sewage cockroachs این قاب را ندارند و به سرعت می توانند بالهایشان را برای پرواز باز کنند.

بعضی از سوسک های فاضلاب پرواز می کنند و برخی دیگر نه، آنها می توانند یک ماه بدون غذا و یک هفته بدون آب زنده بمانند.

جالب تر اینجاست که اگر سر سوسکی را قطع کنید می تواند سه روز دیگر بصورت عادی زندگی کند.

سوسک های فاضلاب تقریبا همه چیز خوار هستند، آنها علاوه بر خوردن برگ گیاهان، گوشت، مدفوع انسان، لاشه حیوانات، لاشه سوسک هم نوع خود را هم میخورند.

شاید نخواهید این را بدانید که بیشتر از 3500 گونه سوسک روی زمین زندگی می کنند و فقط 30 گونه از آنها می توانند در نزدیکی انسان زندگی کنند.

سوسک فاضلاب

سوسک ها از کجا می آیند؟

شاید شما هم از آن دسته از افرادی باشید که فکر می کنند سوسک ها فقط به خانه های کثیف هجوم می آورند. اما باید بدانید که رشد این حشرات به قدری بالاست که به سرعت تعدادشان زیاد می شود و به همین خاطر احتمال حضورشان در همه جا حتی مکان های تمیز هم وجود دارد.

سوسک آمریکایی که در اصل سوسک های آفریقایی هستند و امروزه آنها را با نام های گوناگون مانند سوسک فاضلاب می شناسند از آفریقا وارد کشتی ها شده اند و به کشور آمریکا رفته اند، سپس از آنجا به کل دنیا هجوم برده اند.

شاید از همان ابتدا سوسک ها در خانه شما بوده باشند و یا به همراه شما به آنجا آمده باشند. همچنین سوسک ها می توانند از طبقات و ساختمان همسایه ها به مکان های جدید رخنه کنند.

این سوسک ها از طریق نایلون های خرید فروشگاهی، کارتن ها، مبلمان، وسایل چوبی به منزلتان می آیند. باید بدانید که سوسک های فاضلاب به راحتی از طریق لوله های فاضلاب شهری هم به خانه ها نفوذ می کنند و از کف شوی یا راه های فاضلابی دیگر به خانه ها می آیند.

عکس سوسک فاضلاب

در ادامه عکس رایج ترین سوسک فاضلاب که در خانه ها، شرکت ها و مکان های عمومی و خصوصی حضور دارند را می توانید مشاهده نمایید.

در همین زمینه بخوانید، از بین بردن سوسک با 10 روش طلایی

فواید سوسک

آیا می دانید وجود سوسک ها در طبیعت برای کره زمین و ما انسان ها بسیار مفید است؟ این نشان می دهد که خداوند بزرگ هیچ موجودی را بدون حکمت خلق نمی کند.

اما شاید با خود بگویید که سوسک ها جز بیماری چیز دیگری ندارند. از هر جایی که عبور می کنند ردی با مدفوع به جای می گذارند و عامل شیوع باکتری هایی نظیر شیگلا (Shiegella) و سالمونلا (Salmonella) هستند.

اغلب سوسک ها در نواحی گرمسری و در جنگل های استوایی زندگی می کنند. این سوسک ها چوب و برگ های پوسیده درختان را می خورند و آنها را به شکل مدفوع از بدن خود خارج می کنند.

این مدفوع شامل مواد مغذی مثل نیتروژن می باشد و به این ترتیب نیتروژن دوباره توسط سوسک به زمین باز می گردد.

همانطور که نیروژن ماده ای حیاتی برای گیاهان و زمین است، وجود درختان و گیاهان هم برای زندگی انسان ها ضروری است.

همچنین سوسک ها غذای بسیاری از پرندگان و خزندگان کوچک می باشند. اگر سوسک ها از زنجیره غذایی این حیوانات حذف شوند، اثرات مخربی بر روی دنیای اطراف ما می گذارند.

سوسک فاضلاب شهری

با مدرن شدن لوله کشی فاضلاب شهری جهت جمع آوری فاضلاب، شاهد پراکندگی حشرات موذی به ویژه سوسک فاضلاب هستیم. به طوری که اگر سیستم قبلی فاضلاب هنوز پا برجا بود، شاید پراکندگی سوسک ها هم به این اندازه نبود.

بدتر از همه این است که اندازه این سوسک بسیار بزرگتر شده و با گذشت زمان عضلاتشان هم قدرتمند تر شده است.

همین مدرن شدن سیستم لوله کشی فاضلاب شهری سبب شده تا سوسک ها به راحتی وارد خانه ها شوند. به همین خاطر برای جلوگیری و مبارزه با سوسک های فاضلابی باید راه های نفوذ آنها را از بین ببرید یا مسدود نمایید.

یکی از رایج ترین راه های نفوذ این حشرات از راه های فاضلابی، لوله فاضلاب حمام، آشپزخانه و توالت است. شما با یک کف شوی و توری های مخصوص می توانید از ورود این حشرات موذی به خانه خودتان جلوگیری کنید.

سوسک دستشویی

سوسک فاضلاب

سوسک دستشویی یکی دیگر از مزاحم هایی است که در اکثر خانه ها وجود دارد. گاهی اوقات این سوسک ها به دلیل نبود چاه بست به راحتی از لوله فاضلاب به خانه نفوذ می کنند.

در برخی موارد دیگر، به دلیل مرطوب و گرم بودن محیط دستشویی، از جای دیگر برای زندگی و پنهان شدن در توالت به آنجا هجوم می آورند.

برای از بین بردن آنها ابتدا باید چاه بست مناسب را درون کاسه توالت نصب کنید و سپس از خمیر امحا برای کشتن سوسک های فاضلابی استفاده نمایید.

گازوئیل برای سوسک

خیلی از مردم به دنبال راه های از بین بردن سوسک در خانه هستند به همین خاطر روش استفاده از گازوئیل را امتحان می کنند.

گازوئیل برای سوسک ها بسیار کشنده است. برای استفاده از این روش ابتدا یک لیوان گازوئیل آماده نمایید و آن را درون لوله های فاضلاب به ویژه توالت و حمام بریزید.

نکته: بوی گازوئیل، نفت و حتی تینر سوسک ها را فراری میدهد. یکی از معایب این روش این است که باید هر چند وقت یکبار بصورت مرتب گازوئیل یا نفت را درون لوله بریزید تا بوی آن از بین نرود. چون وقتی بوی گازوئیل داخل لوله از بین برود دوباره سوسک ها برمیگردند.

3.9/5 - (52 امتیاز)

38 دیدگاه

 1. سلام چند ساله خونمون از همین سوسکای فاضلاب داره هرچند ماه سم پاشی میکنیم بازم لعنتیا نابود نمیشن خونم ک طبقه پایین هم تاریک هم مرطوب دیگ واقعا موندم چیکار کنم بچمم کوچیکه نمیتونم همش سم پاشی کنم شما اگر راهکار مطمانی سراغ دارین خواهشن بمنم بگید ممنون میشم

  1. با سلام .یه نوع سم بذرفروشیا دارن بش میگن سم سوسک اسرائیلی.باید در آب حل بشه بعد استفاده بشه واقعا کارش عالیه من خونه پدرم پر بود از سوسکای ریز از این سم استفاده کردن چندین ساله دیگه سوسک نزده
   این سم رو با نایلونش میندازین تو آب کلا حل میشه حتی نایلونشم حل میشه ت آب بعد حالت اسپری همه گوشه هارو میزنید فقط تا چند ساعت نباید تو خونه باشید

 2. سلام
  من تو قسمت حوادث فاضلاب کار میکنم. سالی 2 بار سمپاشی منهول ها انجام میشه
  سم مخصوص سوسک فاضلاب سایپرمترین هست ولی به شدت خطرناکه
  ولی پیشنهاد شخصی خودم برای سمپاشی منزل، پیف پاف مخصوص حشرات هستش. همه جای خونه اسپری کنید و حداقل تا نصف روز از منزل برید بیرون. این کار را با دوره 2 هفته تکرار کنید. با 2-3 مرتبه کلا نسلش از خونه برچیده میشه. البته اگر محل زندگیشون مناسب باشه بازم بعد 1 ماه برمیگردن. باید خونه شون رو پیدا کنید و اونم نابود کنید

  1. من هر اسپرس و هر سمی که بگین زدم سایپرمترین آیکون، کامن، مهان، سم فاضلاب قهرمان دیگه روانی شدم بخدا

   1. من هر دفعه که وارد دستشویی میشم، عادت کردم دو تا کارو همیشه بکنم، یکی اینکه تصور می‌کنم الان. یه سوسک میاد سراغم.. یکیم بسم الله میگم، وقتی تصور می‌کنم سوسک قراره بیاد خیلی کمتر میترسم، بعد نمازم البته آیت الکرسی میخونم که بی تاثیر نیست

   2. منم همینطور بودم ولی باید برای آبراه حمام یا آشپزخانه و… که چاه دارند یدونه چاه بست بخری دیگه حله بعدشم سعی کن از سم ها زیاد استفاده نکنی خطرناکن برا سلامتی.بنزین یا گازوئیل بریز تو چاه ها یا سینک یا هرجایی که میدونی میان دیگه کارشون تمومه یدونه حشره کش برقی هم بخر خونت دیگه لکه ای از سوسک نمیمونه

   3. منم مثل شما ،همه کار کردم بازم از دسشویی میاد با اینکه چاه بست داره. دیگه نمیدونم چیکار کنم. وقتی یبار میبینم حال روحیم بد میشه .دیگه نمیتونم غذا بخورم

    1. مطلب راجب این موجود میزارید چرا عکس چندشش رو میزارید آدم سکته میکنه تا اون عکس رد کنه بیاد مطالب پایین بخونه انگار هیشکی نمیدونه ریخت اونا چه شکلیه اااااااهههه

    2. سلام و ارادت به شما دوست عزیز
     بهترین راهکار پیشگیری
     شما در قسمت ورودی فاضلاب خانه به صورت عمودی شیر یکطرفه پلیکا بزارید ۹۵ درصد مشکلات حل خواهد شد

  2. سوسک ها بیشتر در بین درز و شکاف های آجرهایی که بالای چاه چیده اند مخفی می شوند و لانه می کنند اگر این شکاف ها گرفته بشوند فکر کنم کمتر بشوند و بهتر است بجای سمپاشی که ضرر داره برای محیط زیست

 3. چندش اورتر از سوسک چیزی نیست
  هرقدر مبارزه کنیم بازم هستن
  یک تکبیربرای دوستمون که گفت هیچ موجودی بیشتر از انسان تشنه کشتن نیست بفرستیم تا لایکش رو بگیره فرهیخته جمع
  همین الان یه بزرگش رو کشتم لعنتی خیلی چندش بود
  من پیشنهاد میکنم سالی یک بار همه خونه و چاه های فاضلاب رو سم پاشی کنید و ۴۸ ساعت بعد برگردین و ۲۰ روز بعد تکرارش کنید تا کلا نابود بشن مقداری نفت بریزین‌و سیفون رو بکشید تا همه اب و غذاشون الوده بشه
  اون دوستمون انجام نده تا شبا سوسکا برن تو‌دهنش و تو …

 4. محلول با یکی دو تا سم مخلوط شده و به صورت پودر در آمده
  در متن اولیه حرف « و » در کلمه پودر حک نشد

 5. یکی از بهترین راه های ارزان به دام انداختن سوسک ها به این گونه هست که :
  یک یا دو عدد نوشابه خانواده تهییه کنید
  هر دو نوشابه رو داخل یک قابلمه بریزید و به مقدار کافی شکر به اون اضافه کنید اونقدر که نوشابه ها از حالت مایه به شکل یک ژل غلیظ در بیان یه چیزی مثل عسل
  بعد این ژل غلیظ شده رو در گوشه های مکانهایی که فکر میکنید سوسک ها مخفی شده اند همینطور در گوشه های حمام و دستشویی بریزید
  بعد از حدود 5 یا 6 ساعت به سراغ این نقاط بروید
  فراموش نکیند یک کاردک همراه با سطل زباله را هم با خود داشته باشید
  با این روش و 3 بار در یک ماه کلا همه سوسکها رو نابود خواهید کرد .
  این محلول تحت نام تجاری داروی ضد سوسک و مورچه امحا در داروخانه ها در دسترس می باشد که البته با یکی دو تا سم دیگه مخلوط شده و به صورت پدر در آمده
  اما ماده اصلی اون همین نوشابه و شکری هست که ما میخوریم .

  1. خدا لعنت کند فاضلاب هارو از وقتی وصل کردن به بیرون حتی زمستان هم که یدونه سوسک نبود الان در شده هرچی سم میریزم تو چاه باز هم از همونجا در میان هر روز میریزیم بازم در میان این دیگه چه بلایی هست یکی یه راهکار درست بذاره من همه نوع سم زدم فقط هم از یک چاه دستشویی در میان همه نوع سم میریزم ماهی 200 تومن فقط شده هزینه سم ولی بازم فایده نداشته

   1. عزیز جان کفشور حموم و زیر آب سینک ظرفشویی و زیراب روشویی یه مدلش هست که سوپاپ داره،و بعضی مدلاش هم سوپاپ داره هم داخلش آب نگه میداره عین سیفون،ازونا تهیه کن و نصب کن،دیگه مشکلت به کل حل میشه

 6. یکی از کشنده ترین مواد شیمیایی بر علیه حشرات به خصوص سوسک ها نمکی به اسم سدیم فلوراید است که دوز پایین آن نیز اگر در فاضلاب وارد شود حتی سوسک های داخل فاضلاب را می کشد. می توان آنرا در آب حل کرد و به صورت غلیظ به مواد غذایی اضافه کرد به خصوص آب میوه ها. این ماده یک ترکیب سفید نمک شکل است که قادر است موش را نیز از پای در آورد…پتاسیم فلوراید نیز به همین میزان سمی و کشنده هست.

  1. دمت گرم مهندس تو که میای میگی همچین نمکی هست….
   خب الان خودتم شنیدی یا استفاده کردی…..
   اگه شنیدی که هیچی توضیح هم نده

   اگه خریدی و استفاده کردی خب به دوستان هم بگو که از کجا‌ وچه مغازه ای باید تهیه کنن یا بخرن…..

   1. لطفا به منم بگید نمک سدیم فلوراید از کجا تهیه میشه چقدر بریزیم ،پارسال رو چاهو باز کردیم براحتی میشه گفت چند هزارتا سوسک کشتیم چند برابرشونم فرار کردن الانم از سنگ دستشویی گهکاهی بالا میان که واقعا ترسناکن

    1. علما و صاحبنظران یه سوال دارم مثه آدم جواب بدین سوسک فاضلاب عنکبوت میخوره؟ چون چن شبه میرم دستشویی یه سوسک گنده فاضلاب دمبال یه عنکبوت می‌کنه البته دقیق نمی‌دونم کی دمبال کیه چون هرجا این هست اونم هست چهره شب من اومدم سوسکه رو بکشم سوسکه در رفت امشب سوسکه رو با اب انداختم تو چاه دستشویی بعد دیدم عنکبوته توی جارو قایم شده بخدا فک نمیکردم عنکبوت باشه وسطاش که آب گرفته بودم روش فهمیدم بعد گفتم ولش کن بذار اینم بمیره از دستشون راحت شم. الان عذاب وجدان گرفتم بنظرتون سوسکه عنکبوته رو دیده و خورده؟بنظرتون سوسکه زنده میمونه و آنجا زندگی می‌کنه نکنه برم دستشویی از توی سوراخ بهم حمله کنه بنظرتون بامایع دستشویی میمیره چون بعدش کلی مایع ریختم تو چاه😐

     1. سلام دوست عزیز
      هیچ مدرکی تو دنیا وجود نداره که سوسک عنکبوت بخوره، اما ممکنه سوسک ها بتونن لاشه عنکبوت رو بخورن چون سوسک لاشه هم نوع خودش رو هم میخوره.
      احتمال اینکه سوسکی که شسته شده و داخل لوله رفته زنده باشه هست چون سوسک ها تو فاضلاب زندگی میکنن. و احتمال اینکه سوسک از لوله خارج بشه هم هست چون سوسک های فاضلاب معمولا از فاضلاب بیرون میان.

   2. با یه دستکشو دستمال سوسکو بگیرید بندازید دور ، به همین راحتی بدون استفاده از حشره کش و عوارض خطرناکش

    1. معلومه خیلی کم میان سراغت اگ مث من هرشب میدیدی یکی تو اتاقت ظاهرمیشه کل اتاقو سمپاشی میکردی😂

  2. درود. این مواد مختلف و اسیدی رو که کشف و امتحان و توصیه میفرمایید، همگی در حال کشتن فقط سوسک نیست. آب فاضلاب ها به علت کم شدن منابع آبی، در حال حاضر برای آبیاری درختان و گیاهان در بسیاری مناطق،به جایاب مناسب، استفاده میشود، و همین مواد کشننده، تمام درختان و گیاهان را هم در این مناطق به سمت نابودی میبرد. من به شخصه شاهد مردن درختان 50-60 ساله بوده ام که به اندازه ی یک کوه درخت بودند اما هیزم شدند.

   1. توی رساله نوشته از میوه درختی که پاش ادرار کردن نباید خورد. حالا تکلیف درختایی که فاضلاب میریزن پاش چیه؟ فاضلابی رو که برای کشاورزی استفاده میکنن تصفیه میکنن که مواد شیمیایی و بقیه آلاینده‌ها وارد محیط زیست نشن. نمیشه همینجوری سر فاضلاب رو کج کنن برای کشاورزی. همه چیز قانون داره. آدما مریض میشن محیط زیستم آلوده میشه. اگر کسی مستقیم فاضلاب رو میریزه پای درختاش یا توی زمینش برو بهش بگو که کارش اشتباهه نه که بیا به مردم بگو سم نریزن تو مستراح. تازه فکر میکنی فقط سمی که مردم میریزن تو فاضلاب وجود داره؟ پس فاضلاب صنعتی و بیمارستانا و هزار کوفت و زهرمار دیگه رو چی میگی؟ مثل اینایی که مازوت توی کارخونه ها میسوزونن بعد میان یقه مردمو میگیرن که چرا بخاری روشن میکنید هوا آلوده شد.

 7. من قبلا هم راحع به گازوییل یرای چاهکها و فاضلاب شنیده بودم. اما برای توالت فرنگی چی؟ برای این نوع توالت چه باید کرد تا سوسک از بین برود‌ ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با سرویس لوله

۰۹۲۱۸۸۳۹۲۶۳

۰۹۲۱۸۸۳۹۲۶۳

لوله بازکنی و تخلیه چاه تهران - شماره مستقیم لوله بازکن شبانه روزی ۰۹۲۱۸۸۳۹۲۶۳
+